„Czyńcie sobie ziemię poddaną – ekologia darem Bożym” pod tym hasłem 9 i 10 czerwca w podlaskiej Hajnówce odbyło się Ekologiczne Forum Młodzieży. Głównym tematem spotkania była ochrona Puszczy Białowieskiej. W wydarzeniu wzięli udział minister środowiska prof. Jan Szyszko oraz wiceministrowie Andrzej Konieczny i Andrzej Szweda-Lewandowski.

Podczas Ekologicznego Forum Młodzieży prof. Jan Szyszko podkreślił, że hasło przewodnie tegorocznego spotkania jest mocno wpojone w polskie dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze.

„Zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju musimy użytkować zasoby przyrodnicze. One mają służyć człowiekowi, a jednocześnie nie mogą one ulegać pogorszeniu i muszą trwać. I o to trwanie walczymy w układzie europejskim i świata” – powiedział minister.

„Dzięki miejscowej ludności, leśnikom, uczonym, biologom i przyrodnikom stworzono Puszczę Białowieską, która dzisiaj jest unikatem w skali światowej” – dodał.

Drugiego dnia forum uczestnicy wzięli udział w zajęciach terenowych na terenie Puszczy Białowieskiej, prowadzonych przez wiceministra środowiska Andrzeja Koniecznego. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu miała m.in. okazję zobaczyć jak wygląda sytuacja w Puszczy niszczonej przez kornika drukarza. Zapoznała się także z jej historią oraz z działaniami podejmowanymi na rzecz jej ochrony. Na tej podstawie uczniowie uczestniczący w forum przygotowali  wnioski na temat sytuacji w Puszczy. Spotkanie zakończył panel dyskusyjny w Amfiteatrze w Hajnówce.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął m.in. Minister Środowiska.

źródło: mos.gov.pl